Študenti 3.AG nadobudli novú skúsenosť v podobe jedného dňa stráveného v EP v Štrasburgu.
V tento novembrový deň sme pracovali v skupinách, kde sme spoznali študentov z viac ako 16 európskych škôl. Spolupracovali sme na spoločných úlohách a rozoberali rôzne témy týkajúce sa Európskej únie.
Ďakujeme EP za projekt Euroscola, vďaka ktorému sme mohli prežiť obohacujúci deň plný nových zážitkov a skúseností.
Aj tomto šk. roku pokračuje projekt SpeakUp! v spolupráci s partnermi z Katalánska, Belgicka, Nemecka a Švedska v rámci Erasmus+ projektov. V novembri pokračovalo stretnutie v Katalánsku, ústrednou témou bolo využívanie umelej inteligencie vo vyučovaní. Naše študentky absolvovali množstvo workšopov a aktivít so svojimi rovesníkmi zo spomenutých krajín. Navštívili niekoľko zaujímavých miest - Barcelona, Montserat, Sidges. Prinášajú si odtiaľ originálne zážitky z rodín i mnohé cestovateľské skúsenosti. SpeakUp! projekt je na konci, ale už sa tešíme na nové kolo výmen projektu ArtBeat.
Na začiatku novembra sa uskutočnila školská exkurzia, počas ktorej študenti1.AG navštívili SNINSKÝ KAŠTIEĽ, ktorý bol prestavaný v 18.storočí grófkou TERÉZIOU VANDERNATHOVOU v klasicistickom štýle. V objekte je okrem malej historickej expozície aj galerijná výstava. Na nádvorí kaštieľa sa nachádza socha HERKULA a malý kaštieľ. Príjemná prechádzka v historickom parku s jazierkom utužila vzťahy v kolektíve.
Dňa 6.novembra 2024 bola zriaďovateľom školy ustanovená nová rada školy. Zloženie rady školy na obdobie 4 rokov je nasledovné:
1. Mgr. Slavomír Bakoň - dekan ... delegovaný zriaďovateľom
2. Ing. Jozef Harakaľ ... delegovaný zriaďovateľom
3. MUDr. Silvia Homzová ... delegovaný zriaďovateľom
4. Gabriela Janková ... delegovaný zriaďovateľom
5. Mgr. Slávka Kapráľová ... zvolená za pedagogických zamestnancov ZŠ a MŠ
6. Mgr. Matúš Jankaj ... zvolený za pedagogických zamestnancov GYM
7. Mária Mariničová ... zvolená za nepedagogických zamestnancov
8. Michaela Barnová ... zvolená za rodičov MŠ
9. Mgr. Lenka Hlivková ... zvolená za rodičov ZŠ
10. Mgr. Lenka Zgaburová ... zvolená za rodičov GYM
11. Adam Mesároš ... zvolený za študentov gymnázia
V októbri sa v triedach kvarta a 9.A v rámci hodín dejepisu uskutočnila prednáška pod vedením členov Klubu vojenskej histórie a Streleckého klubu Hodošík. Náš spolužiak Ján Fedák a bývalý žiak Damián Štofík si pripravili prezentáciu, na ktorej postupne vysvetľovali historické pomôcky, uniformy a zbrane z 2. svetovej vojny. Na konci si pripravili malú aktivitu, za ktorú 3 najlepší žiaci dostali odmenu. Chlapcom ďakujeme za spestrenie vyučovacej hodiny a za priblíženie činnosti klubu, ktorého sú členmi.
Posledný aprílový týždeň sme opäť navštívili Manlleu. 28 študentov z 1.AG, 2.AG a kvinty i študenti z Belgicka a Katalánska mali bohatý program. Workshopy v škole, prehliadky miest - Manlleu, Vig, Girona a Barcelona. Vrchol programu - Sagrada Familia a kúpanie na pobreží v Tosa de Mar.
Ochutnali sme inú kultúru, zvyky a jedlo, komunikovali po anglicky a vytvorili si priateľstvá. To všetko v rámci programu Erasmus+.
Niekoľkomesačná práca študentov zožala úspech. Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v pondelok 15. apríla 2024 vyhlásila výsledky súťaže EUROSCOLA 2024. Veľmi nás potešilo zistenie, že z 27 zapojených stredných škôl sa tá naša umiestnila na peknom 4. mieste. Študenti II. AG a pedagógovia sa tak môžu zúčastniť finále projektu pracovného dňa v jesennom termíne EUROSCOLA priamo v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Delegácia našej školy pod vedením Ing. A. Gičovej mala tú česť neformálne diskutovať aj s europoslancami Miriam Lexmann, Ivanom Štefancom a Michalom Wiezikom. Už teraz sa nesmierne tešíme na ďalšie kolá tejto zaujímavej celoslovenskej súťaže.
V rámci projektu "Študentský rozvojový kreatívny program“ podporený Slovak Business Agency sme uskutočnili sériu vzdelávacích blokov zameraných na podporu osobného rozvoja a podnikateľských zručností našich študentov v triedach 3.AG, 4.AG a oktáva. Projekt bol realizovaný prostredníctvom neformálnych aktivít s názvom EduActive, ktoré boli rozdelené do štyroch vzdelávacích blokov a boli vedené lektormi z JP Dynamics s. r. o.
V prvom bloku sme sa venovali sebapoznaniu, spolupráci a tímovému duchu. Študenti sa naučili rozpoznávať vlastné silné stránky a zároveň pochopiť význam spolupráce a vzájomnej podpory v kolektíve.
Druhý blok bol zameraný na rozvoj flexibilít, adaptability, proaktivity a líderstva. Študenti získali dôležité nástroje na riešenie zmien a nových situácií, ako aj schopnosti aktívneho vedenia a motivácie tímu.
V treťom bloku sme sa venovali riešeniu problémov, odolnosti a manažmentu stresu. Študenti sa naučili efektívne riešiť problémy, zachovať pokoj v stresových situáciách a vyrovnať sa s nečakanými výzvami.
Posledný, štvrtý blok sa zameral na rozvoj interpersonálnych zručností, iniciatívy a schopností vyjednávania. Študenti sa naučili efektívne komunikovať, budovať vzťahy a presadzovať svoje nápady.
Jedným z hlavných cieľov projektu bolo vytvorenie vlastného nápadu na riešenie problému v ich okolí. Študenti mali možnosť prejaviť svoju kreativitu a podnikavosť prostredníctvom vytvorenia mini sociálnej inovácie. Aj keď niektorí študenti sa rozhodli nevytvárať svoje projekty, všetci získali cenné skúsenosti v oblasti riadenia skupiny, projektového manažmentu, fundraisingu a získavania finančných prostriedkov na realizáciu ich nápadov.
Celkovým prínosom projektu bolo nielen rozvoj osobných a podnikateľských zručností u našich študentov, ale aj posilnenie ich sebavedomia, kreativity a schopnosti aktívneho účinkovania vo svojom okolí. Veríme, že tieto skúsenosti budú mať pozitívny vplyv na ich budúcnosť a prinesú prospech nielen im samým, ale aj širšej spoločnosti.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii tohto projektu, a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v budúcnosti.
@Slovak Business Agency
Prelom zimy a jari je našej škole každoročne vyplnený výmennými pobytmi. Tohto roku nás opäť navštívili učitelia a študenti z Katalánska, ktorí strávili týždeň v rodinách.
Naši gymnazisti si i tento rok prichystali pre hostí bohatý program. Úvodný deň začalo vystúpenie školského folklórneho súboru Kacarka a hymna výmeny KAMASNINO v podaní našej študentky Anastasiia Gubar. Prvý deň vyplnili aktivity na „prelomenie ľadov“, mestský kvíz a slávnostný zápis do pamätnej knihy vedený primátorom Sniny v kaštieli.
Nasledujúce dni boli plné rôznych aktivít v škole – tvorivé výtvarné dielne, workshop o tom, čo máme obe krajiny spoločné i rozdielne, ale aj ukážky vyučovacích hodín a nechýbalo športové popoludnie v telocvični.
Program výmeny spestril výlet do Košíc s prehliadkou Dómu sv. Alžbety a odborným výkladom našich študentov aj návšteva Opálových baní. Záverečné dva dni sme spoločne strávili vo Vysokých Tatrách.
Pri rozlúčke so spolužiakmi z Manlleu vypadli aj slzy a už teraz sa tešíme na aprílové stretnutie v Barcelone.
Prelom zimy a jari je na Cirkevnej spojenej škole každoročne vyplnený výmennými pobytmi. Tohto roku nás opäť navštívili učitelia a študenti z Katalánska, ktorí strávili týždeň v rodinách.
Naši gymnazisti si i tento rok prichystali pre hostí bohatý program. Úvodný deň začalo vystúpenie školského folklórneho súboru Kacarka a hymna výmeny KAMASNINO v podaní našej študentky Anastasiia Gubar. Prvý deň vyplnili aktivity na „prelomenie ľadov“, mestský kvíz a slávnostný zápis do pamätnej knihy vedený primátorom Sniny v kaštieli.
Nasledujúce dni boli plné rôznych aktivít v škole – tvorivé výtvarné dielne, workshop o tom, čo máme obe krajiny spoločné i rozdielne, ale aj ukážky vyučovacích hodín a nechýbalo športové popoludnie v telocvični.
Program výmeny spestril výlet do Košíc s prehliadkou Dómu sv. Alžbety a odborným výkladom našich študentov aj návšteva Opálových baní. Záverečné dva dni sme spoločne strávili vo Vysokých Tatrách.
Pri rozlúčke so spolužiakmi z Manlleu vypadli aj slzy a už teraz sa tešíme na aprílové stretnutie v Barcelone.
Aj v tomto školskom roku sa naším študentom pod vedením Mgr. Emílie Karľovej a Mgr. Lenky Boučkovej podarilo pripraviť krásny program. Témou bola cesta okolo sveta za 2 hodiny, s ktorou prišli študenti 3.AG. Výsledok vydareného predstavenia si môžete pozrieť na priloženom odkaze.
34.ročník Olympiády z anglického jazyka na našej škole bol naozaj zaujímavý. V porovnaní s inými rokmi sa prihlásilo a vo vedomostiach súťažilo ovela viac študentov. Súťažilo sa v troch kategóriach a na prvých priečkach to bolo naozaj tesné, takmer vyrovnané. Sme radi, že študenti ponúknutú možnosť zobrali ako výzvu a priateľsky prijali výsledky. Po Vianociach sa aktívne zapojíme do okresného kola. Ešte raz blahoželáme a konštatujeme: "Well done!“
Angličtina je svetový jazyk, ktorý sa používa v rôznych oblastiach života. Na sninských školách je nosným cudzím jazykom. Jej znalosť je takmer nevyhnutná pri študentských výmenách . Na našej škole sme rozbehli projekt vzdelávania učiteľov v rámci programu Erasmus+.
V tomto šk. roku už 4 učitelia absolvovali intenzívny jazykový kurz anglického jazyka a "job shadowing" - pozorovanie práce učiteľa na hodine, v zahraničí. Cieľom týchto aktivít je zvyšovanie úrovne jazykových zručností, nadobúdanie nových znalostí a metód, ktoré môžu naši učitelia aktívne využiť na vyučovaní alebo pri zahraničných študentských výmenách. Tieto aktivity sú financované zo zdrojov programu Erasmus+.
V stredu 14.júna sa konal ďalší ročník veľmi úspešného kultúrneho programu Zo srdiečka, ktorý si pre našich rodičov pripravili žiaci, učiteľky a vychovávateľky z 1. stupňa základnej školy. Predviedli sa naše tanečné, spevácke a herecké talenty. Všetkým vám ďakujeme za neopakovateľný zážitok.
Slnečné Katalánsko hostí tento týždeň žiakov z piatich európskych štátov, medzi nimi aj našich slovenských žiakov Cirkevnej spojenej školy. V rámci projektu Erasmus+ spoznávajú miestnu kultúru, pamiatky a spoločne hľadajú ekologické riešenia pre bežný chod školy.
Počas návštevy Katalánska sme navštívili úchvatnú Barcelonu, videli sme proces odsoľovania morskej vody a svoj pobyt sme zakončili nezabudnuteľnou párty na brehu mora .
Vraciame sa domov s kufrom plným darčekov, ale hlavne so srdcom plným nezabudnuteľných zážitkov.
Po niekoľkých rokoch sa nám podarilo opäť uskutočniť exkurziu do bývalého kráľovského mesta Krakov a neďalekého múzea holokaustu – koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau, známeho viac ako Osviečim. 45 študentov gymnázia si pripomenulo tragické osudy státisícov ľudí, ktorí sa stali obeťami rasových čistiek nacistov. Vo veselšom duchu sa niesla prehliadka historického centra azda najkrajšieho poľského mesta Krakov. Slovensky hovoriaca sprievodkyňa nám porozprávala mnohé zaujímavosti poľskej histórie, ale aj mnoho súvislostí so slovenskými dejinami. Navštívili sme sídlo bývalých poľských kráľov Wavel, vystúpili do veže Kráľovskej katedrály, pozorovali orloj umiestnený v exteriéri starobylej Jagelowskej univerzity a neobišli sme ani Hlavné námestie, ktoré patrí k najkrajším námestiam a je údajne najväčším námestím v Európe. Posilnení tradičným poľským „žurkom“ sme sa presunuli do Wieliczky, kde mali študenti možnosť vidieť svetový unikát v podzemí – soľné bane ( zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO),ktoré nepretržite pracujú od 13. stor.
V odhaľovaní krás a pokladov miest plánujeme pokračovať. Radi by sme v budúcnosti navštívili ďalšie európske metropoly ako Budapešť či stovežatú Prahu. Veríme, že sa nám to podarí.
Všetkým rodičom ďakujeme za prejavenú dôveru. Kapacita budúcich dvoch prváckych tried je už naplnená.
Na prelome novembra a decembra sa CSŠ Snina stala centrom projektu Erasmus+ GREEN.IF.I. V Snine sme privítali 37 hostí z 5 partnerských krajín . Žiaci tercie a kvarty absolvovali viacero environmentálnych workshopov a zároveň upevňovali priateľstvá naprieč Európou.
Návrat stromov do miest a otvorenej krajiny, kde zeleň chýba alebo je narušená. Práve to je cieľom iniciatívy Sadíme budúcnosť, ktorú organizuje Nadácia Ekopolis. Túto jeseň podporili aj projekt na našej škole s názvom Chute starých odrôd.
Cieľom aktivity bola výsadba dlhovekého ovocného sadu v areáli školy. Ako z názvu vyplýva, vysadili sa hlavne staré odrody ovocných stromov – jabloní, hrušiek, čerešní i sliviek. Nechýbali liesky, orech, egreše i v našich končinách zabudnuté driene, ktoré sa v minulosti hojne vyskytovali aj v okolí Sniny. Mnohé z daných odrôd sú skutočne veľmi staré, napr. jabloň strýmka je registrovaná už v 16. storočí. Dokopy sa vysadilo 20 stromov a 10 kríkov. Viaceré odrody sa kedysi hojne vyskytovali na Slovensku a v Čechách. Dnes sa znova šíria po krajine, aby spestrili „bežné“ odrody ovocných stromov.
November je najvhodnejším časom na výsadbu ovocných stromov a kríkov. Práve v úvode tohto mesiaca sme realizovali s pomocou dobrovoľníkov z radov študentov, učiteľov, rodičov i dobrovoľníkov z Nadácie Ekopolis a Aevis výsadbu stromov. Zapojili sa žiaci od 4. ročníka ZŠ až po tretiakov na gymnáziu. Garantom správnej výsadby bol p. Milan Hronec z Nadácie Ekopolis. Ukázal a vysvetlil žiakom ako správne vysadiť ovocný strom. Následne žiaci, rodičia i dobrovoľníci z nadácie svojpomocne vykopali jamy, poliali, pohnojili a čo najlepšie vysadili všetky stromy a kry.
Aktivita študentov nesmierne zaujala. Boli veľmi aktívni – nosili vodu, kopali jamy, vozili hlinu i kompost, pýtali si rady a pretekali sa vo výsadbe. Odmenou im bol krásny pohľad na čerstvo vysadené stromy. Týmto sa projekt nekončí. Nesmierne dôležitá je aj starostlivosť po výsadbe. Polievanie, hnojenie i každoročné orezávanie bude veľmi dôležité, aby sad priniesol už o pár rokov úrodu.
Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti Východoslovenská energetika Holding a.s. v rámci programu Sadíme budúcnosť. Poďakovať by sme chceli aj rodičom, zamestnancom školy, študentom (4.B, príma, sekunda, 8.A, 9.A, 1.AG, 2.AG a septima) a učiteľom školy – hlavne p. riaditeľovi Jozefovi Lojanovi, ktorý projekt umožnil realizovať, a Jánovi Chochrunovi, ktorý projekt pripravil a organizoval realizáciu. Za vytvorenie reportáže ďakujeme p. Kataríne Kleknerovej, ktorá spropagovala náš projekt v TV Joj (reportáž v TV JOJ). Bez všetkých vyššie spomenutých ľudí by sa tento projekt nepodarilo tak dobre zrealizovať.
Viac o programe Sadíme budúcnosť si môžete pozrieť tu: sadíme budúcnosť