info

 • Výmenný pobyt v Izraeli pokračuje aj v tomto roku

       Po tom, čo sme izraelských študentov privítali u nás v Snine, sme sa tentokrát my vydali na cestu do Izraela. V dňoch od 1.5 do 6.5 sme sa stali hosťami. Na tvárach mojich spolužiakov bolo vidieť nadšenie a očakávania z výletu, ale aj radosť, že opäť uvidíme našich izraelských priateľov. Cesta nám ubehla ako voda, ani sme sa nenazdali a lietadlo už pristávalo v hlavnom meste Izraela -Tel Avive. Ten však nebol našou poslednou zastávkou, naše putovanie mierilo do prímorského mesta Haifa. Po príchode nás čakali naši priatelia a ich rodiny, ktoré nás srdečne privítali.

       Na výmenu do Izraela sme pricestovali práve v čase, keď sa v krajine konala spomienka na obete holokaustu. Pri tejto príležitosti sme sa spolu s našimi priateľmi zúčastnili spomienkovej ceremónie. Bolo fascinujúce sledovať, ako sa za zvuku sirén zrazu zastavila celá krajina. Prestala premávať doprava, ľudia prerušili prácu, zastavili sa uprostred ulice, aby si pripomenuli tých, ktorí neprežili hrôzy koncentračných táborov. Po tomto zážitku sme sa vybrali na výlet do historického mesta Nazaret, kde sme navštívili známe pútnické miesta. Tento deň plný zážitkov sme zakončili na pláži v Haife.

       V piatok sme opäť mali naplánovaný bohatý program. Navštívili sme malé mestečko na hraniciach s Libanonom- Rosh Ha-nikra, ktoré sa môže popýšiť krásnou prírodou a nádhernou jaskyňou.  Našou ďalšou zastávkou počas poznávania Izraela bolo mestečko Akko, kde sme navštívili arabský trh a vyskúšali aj tradičnú izraelskú kuchyňu - humus a falafel.  Po návrate do rodín sme mali možnosť oboznámiť sa aj s typickými židovskými zvykmi - zúčastnili sme sa šabatovej večere, ktorá sa koná vždy v piatok večer. Večeru v židovskej rodine začína otec modlitbou, ktorú po ňom opakujú ostatní členovia rodiny. Jesť sa podľa tradície začína, až keď otec naloží jedlo na tanier všetkým členom rodiny a sadne si. Takáto večera obsahuje viacero chodov, a tak sme mali možnosť ochutnať aj ďalšie židovské jedlá.

       Keďže Šabat je v židovskej tradícii považovaný za deň oddychu (ako u nás nedeľa),  sobotné dopoludnie sme opäť strávili na pláži. Poobede sme mali tú česť stretnúť sa so slovenským veľvyslancom v Izraeli - Petrom Hulenyim. Keďže jeden z našich spolužiakov mal práve v tentp deň narodeniny, večer sme boli všetci pozvaní na narodeninovú oslavu. V posledný deň nášho pobytu sme navštívili mesto Haifa, kde nás uchvátili predovšetkým nádherné Bahaiské záhrady a úžasný výhľad na more. Našu výmenu v Izraeli sme zakončili rozlúčkovou párty v nedeľu večer, na ktorej sme sa rozlúčili s našimi izraelskými priateľmi.

       Táto výmena nám priniesla nielen množstvo nových zážitkov, ale umožnila nám aj spoznať inú kultúru a tradície a získať veľa nových priateľov. Myslím, že na ňu budeme všetci navždy spomínať.  

 • Ocenenie za prínos k osvete o EÚ venované našej škole

  Za prínos k osvete o EÚ medzi slovenskou mládežou odovzdal štátny tajomník MZVaEZ SR František Ružička spolu s predstaviteľom kancelárie EP Dionýzom Hochelom ocenenie Cirkevnej spojenej škole (2.miesto) zapojenej do programu Euroscola. Ocenenie je podpísané ministrom zahraniičných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka. Poďakovanie patrí všetkým :)

 • Deň Európy v Košiciach

  Súčasťou košického Dňa Európy boli aj workshopy na témy eurovolieb, demokracie a rozvoja kritického myslenia, súťaže či kvízy, kde bolo možné získať informácie o eurovoľbách, ale aj vyskúšať si znalosti o EÚ. Štátny  tajomník MZVaEZ SR František Ružička diskutoval spolu so študentmi stredných škôl (za našu školu diskutoval Šimon Čop) z východného Slovenska, ako aj so zástupcami akademickej obce, mimovládnych organizácií, médií, samosprávy a verejnosti v priestoroch Košického kultúrneho centra v rámci verejného podujatia pod názvom Budúcnosť EÚ očami mladých. Túto panelovú diskusiu moderoval Martin Strižinec. Diskusia je ďalšou zo série podujatí rezortu diplomacie pod názvom #MYSMEEÚ.

  Pozrite si naživo záznam uverejnený na TA3 z 3.5.2019: https://www.ta3.com/clanok/1154177/obyvatelia-druheho-najvacsieho-mesta-si-pripominaju-velky-den.html

 • Študenti z Izraela na výmennom pobyte v Snine

  Dlho očakávané stretnutie s izraelskými študentmi sa uskutočnilo dňa 10. 4. 2019 v Humennom. Prvotný stres z nás opadol hneď po tom, čo sme sa s našimi hosťami začali zoznamovať lámanou angličtinou. Bohatý program sme začali hneď na druhý deň návštevou mesta Krakov či prehliadkou soľnej bane Wieliczka. Druhý deň bol náročnejší najmä po emocionálnej stránke, keďže naša cesta pokračovala do koncentračného tábora v Osvienčime a Birkenau. Rovnako ako obloha plakali aj mnohí z nás obzvlášť pri ceremónii, ktorou sme si uctili pamiatku všetkých zosnulých a pripomenuli si, aká dôležitá je spolupatričnosť a vzájomná úcta. Nasledujúce dva dni sme si predovšetkým upevňovali vzťahy. Našim priateľom sme ukázali kúsok Slovenska – mesto Humenné a Košice. Zaujala ich najmä synagóga na Puškinovej ulici v Košiciach, ktorá im pripomínala vzdialený domov. Ten sa im o kúsok priblížil v pondelok, keď s plnými kuframi naposledy nahliadli do našej školy v Snine. Pri lúčení okrem pozdravov na rozlúčku padali aj slzy, pretože sme si za tak krátky čas dokázali vybudovať pevné priateľstvá, ktoré plánujeme naďalej rozvíjať v slnečnom Izraeli. Dňa 1. 5. 2019 poletíme k našim kamarátom a s veľkým oduševnením budeme spoznávať ich kultúru.

 • Životné prostredie ako hlavná téma projektu Erasmus+

  Aj v rámci projektu Erasmus+, v ktorom sa zameriavame na vzťah k životnému prostrediu, sa žiaci TERCIE a KVARTY rozhodli vyčistiť ulice mestskej časti Tabla a jej časti pod lesom. Žiaci spolu s učiteľmi naplnili 17 vriec komunálneho odpadu, čím prispeli k príjemnejšiemu pobytu všetkým, ktorí v tejto časti mesta žijú. Hlavným cieľom projektu je vypestovať u žiakov vnímavý vzťah k nášmu spoločnému bohatstvu, k prírode okolo nás, ale aj estetickému prostrediu našej školy a nášho mesta.

 • ZÁPIS PRVÁKOV ZÁKLADNEJ ŠKOLY

  Zapisovanie prvákov ZŠ začína 1.apríla 2019 každý pracovný deň od 7:00 hod. do 15:00 hod.
  K zápisu je potrebné doniesť rodný list dieťaťa.

  Bližšie informácie o príprave budúceho prváka na vstup do školy:

 • Euroscola - spoznávanie Európskeho parlamentu a metropol EÚ

  Naša škola sa tento rok opäť zapojila do projektu Euroscola a umiestnila sa na krásnom 2. mieste. Vďaka tomu si 19. 3. 2019 zbalili žiaci 2.AG a 3.AG triedy svoje veci a odcestovali spoznávať metropoly Európy a Európsky parlament. Prvou medzizastávkou bol Mníchov v Nemecku. Poprechádzali sa po námestí Mareinplatz a prezreli si výstavu áut značky BMW, kde si najmä chlapci, ale aj dievčatá prišli na svoje. Na ďalší deň ich čakal bohatý a zaujímavý program v Európskom parlamente v Štrasburgu. Na pár hodín zaujali miesta európskych poslancov, rokovali na rôzne témy týkajúce sa najmä budúcnosti EÚ, dozvedeli sa ako funguje parlament, spoznali nových ľudí a získali nové informácie o členských štátoch. V noci sa presunuli do Paríža. Počas troch dní videli všetky najvýznamnejšie pamiatky, prešli niekoľko desiatok kilometrov, ochutnali francúzsku kuchyňu a zamilovali si atmosféru parížskych uličiek. V nedeľu sa chtiac-nechtiac museli rozlúčiť s Parížom a v nočných hodinách sa presunuli do Prahy. Orloj, Karlov most a Václavské námestie boli ich poslednými zastávkami pred cestou domov.

 • Čaro chémie 2019

  Objavuj čaro chémie je názov 4. ročníka celoslovenskej súťaže, ktorá má prostredníctvom zážitkovej formy učenia vzbudiť u žiakov záujem o chémiu a rozvíjať ich prírodovednú gramotnosť. Do celoslovenského kola súťaže bolo poslaných spolu 52 prác. Súťaž bola určená žiakom druhého stupňa ZŠ a príslušných ročníkov OG. Konala sa pod záštitou Združenia učiteľov chémie.

  Naši žiaci sa umiestnili nasledovne:

  Kategória I. (6. a 7. ročník ZŠ a príma a sekunda OG)

  Žiaci 7.A: Juraj Čopík a Sebastián Gergelčík - 7. miesto práca Príprava kávy a atramentu.

  Kategória II. (8. ročník ZŠ a tercia G)

  Žiačka tercie: Ivanka Andrejčíková - 5. miesto práca Rozsvietenie žiarovky.

  Kategórii III. (9. ročník ZŠ a kvarta OG)

  Žiačka kvarty: Lucia Mariničová - 5. miesto práca Napätie z jablka.

  Ďakujeme žiakom, ktorí sa so svojimi nápadmi zapojili do súťaže a získali čestné uznania.

  Gratulujeme im k úspechu. Ich prezentácie prác si môžete pozrieť tu:

  Sebastian_a_Juraj.ppt

  Ivana_Andrejcikova.ppt

  Lucia_Marinicova.ppt​​​​​​​

 • Duchovná obnova s deviatakmi

  Vo februári sme opäť navštívili Pastoračné centrum Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Tentoraz sme tam boli s našimi deviatakmi a dievčatami z kvinty. Duchovný otec Pavol Hudák nám prednášal o mladých, o vzťahoch medzi nimi, o rodine a láske. Neskôr sa nás ujal otec Tomáš Tupta, ktorý nás oboznámil so životom Anky Kolesárovej, ukázal nám miesto jej večného odpočinku a nakoniec slúžil sv. omšu v kostole. Pri relikviári prvého stupňa sme mohli prehovoriť k blahoslavenej Anke a zároveň ju poprosiť o orodovanie.

  Svedectvá:

  Denisa: „Zapôsobila na mňa veta otca Pavla: „Slabá doba buduje silných mužov. Silní muži budujú silnú dobu. Silná doba buduje slabých  mužov. Slabí muži budujú slabú dobu.“

  Matúš: „Chcem sa tam ešte vrátiť.“

  P. uč. Anna Čopíková: „Duchovná obnova nadväzuje na predmet výchova k manželstvu a rodičovstvu, ktorý sa nesie v duchu kresťanskej prípravy na najpodstatnejší projekt v našom živote, akým je sviatostné manželstvo. Som veľmi vďačná za Domček Anky Kolesárovej – Domček prijatia,  tak ho volajú, a za ľudí, ktorí bez nároku na odmenu slúžia mladým, ktorí hľadajú zmysel svojho života. Myslím, že každý z nich si odniesol z tohto požehnaného miesta silu a odhodlanie zmeniť čosi v sebe, ale aj vo svojom okolí.

  Zo  slov o. Pavla: „Prečo toľko manželstiev okolo nás stroskotáva? Lebo sme prestali v rodinách z našich dievčat vychovávať manželky a budúce matky a z chlapcov sme prestali vychovávať manželov a budúcich otcov.“          Timea Mariničová, 9.A

 • VÝMENNÝ POBYT V BELGICKU 2019

  Už päť rokov sa študenti z rôznych krajín Európy zúčastňujú výmenného pobytu v malom mestečku Overpelt na severe Belgicka. Nemecko, Španielsko, Belgicko a Slovensko sa opäť spojili v projekte KaMaSninO, aby upevnili vzťahy medzi školami a študentmi rôznych krajín.

  Počas týždňa bol pre nás pripravený bohatý a zaujímavý program zameraný na vzájomné spoznávanie sa. Navštívili sme hlavné mesto Brusel, Antverpy a Hasselt, kde sme v skupinách vytvorených z rôznych národností objavovali zákutia historických miest, videli klasické pamiatky a popri tom plnili zaujímavé úlohy. Zistili sme, ako funguje školský systém v Belgicku a zúčastnili sme sa hodín cudzích jazykov, varenia, poézie, úspešne sme zvládli natočiť vlog a vyhrať nejednu športovú aktivitu. Nechýbal aj zábavný program v podobe karaoke party, korčuľovania, nakupovania a ochutnávania tradičných jedál. Do Belgicka sme prišli v období karnevalu, ktorý je hlavne pre mladých veľmi lákavou akciou. Samozrejme, ani ten sme si nenechali ujsť a posledný večer sme zakončili poriadnou zábavou v maskách od výmyslu sveta.

  Cieľmi výmenných pobytov, ktoré organizuje naša škola, je zdokonaliť sa v cudzích jazykoch, spoznávať kultúry iných krajín, učiť sa vzájomnej tolerancii a nájsť si nových priateľov. Verím, že nie som jediná, ktorej Belgicko dalo omnoho viac, a teším sa na deň, keď sa opäť všetci stretneme na Slovensku. Veronika Lojanová, 2.AG

 • Študent 3.AG sa zapojil do Študentského trénerského centra Microsoft

  V októbri 2018 som sa prihlásil do programu Študentské trénerské centrum od spoločnosti Microsoft. Spolu sa prihlásilo viac ako 90 študentov z rôznych škôl z celého Slovenska. Na konci novembra sme prešli prvým kolom výberov, ktoré bolo online. V druhom kole v Bratislave nás čakal osobný pohovor pred 5-člennou komisiou.  Do nového ročníka sme boli vybraní 25 študenti z celého Slovenska. ŠTC je program, ktorý je zameraný pre študentov stredných škôl, ktorí sa chcú zdokonaliť v IT oblasti a chcú svoje skúsenosti a zručnosti posunúť ďalej a poskytovať aj druhým. Tento program sa delí na 3 semestre. V prvom semestri sa budeme venovať Microsoft Office. V druhom semestri to už bude programovanie a správa sietí. V týchto dvoch semestroch prebiehajú tzv. webináre. Sú to semináre, ktoré sa uskutočňujú online. Z týchto webinárov sa učíme nové veci, dostávame úlohy, ktoré následne spracuvávame. Úlohy riešime v tímoch, takže sa stále navzájom spoznávame. V treťom semestri to už bude o vytváraní záverečnej práce a jej následnej obhajobe. Podporou pre študentov sú spoločné stretnutia v Bratislave a účasť na rôznych konferenciách. Po úspešnom absolvovaní sa môžem stať Microsoft Student Partner.

  Tadeáš Drab, 3.AG                                      

 • TalentGuide má absolventku aj z nášho gymnázia

  Koncom roka 2017 som sa ako druháčka na gymnáziu prihlásila do programu TalentGuide. Je jedným z viacerých programov organizácie LEAF, ktorá sa snaží o rozvoj Slovenska najmä prostredníctvom rozvoja mladej generácie Slovákov. V programe TalentGuide sa zameriava na pomoc študentom vo veku od 13 do 19 rokov. Metódou mentoringu sa usiluje posunúť skúsenosti, vedomosti mentorov účastníkom programu. Zo študentov a prihlásených mentorov sa vytvoria mentoringové dvojice, pri ktorých sa zohľadňujú záujmy a zručnosti študentov tak, že mentor je v oblasti študentových záujmov skúsený, vzdelaný a ochotný pomáhať. Nie všetci mladí totiž vedia, ako alebo kde začať, čo ďalej, ako na vec. Rovnako ako ja potrebujú postrčenie, vedenie, pomoc. Ja som teda vyplnila prihlášku a prešla si výberovým kolom. 8. marca 2018 mi bola už ako plnohodnotnej účastníčke priradená mentorka Zuzka, rodáčka z Bratislavy, študentka matematiky na univerzite v škótskom Glasgowe. Začali sme si písať, rozprávať sa, skypovať... Spoznali sme sa ako ľudia a spriatelili. Stredobodom nášho záujmu sa stala moja nejasná budúcnosť s ďalšími cieľmi o uskutočnenie akejsi iniciatívy v rámci mesta - usporiadanie verejného upratovania v Snine. V rámci školy – založenie školského časopisu Fragmenty. Pomohlo mi to aj v mojom osobnostnom raste. Chcela som vedieť, kam smerujú moje kroky, teda, kam by mali smerovať; chcela som nájsť svoju vlastnú cestu, vysokú školu a odbor, ktorý by ma bavil a ktorého štúdium by som zvládala. Prebrali sme spolu niekoľko možností hľadajúc tú správnu. V procese som objavila a naučila sa naozaj veľa. Pracovala som na sebe so Zuzkiným poradenstvom a pomocou, no TalentGuide nebol len o mentoringu. Zúčastnila som sa aj dvoch víkendových konferencií, na ktorých som spoznala Slovensko, svet a samú seba z iných uhlov pohľadu. Zrazu sa mi pred očami rozprestreli polia možností, ktoré som predtým nevidela. Keďže som nebola jedinou účastníčkou programu, stretla som mnoho ľudí, študentov ako ja, ktorí pracovali na menších či väčších projektoch. Uvidela som v nich budúcich výskumníkov, podnikateľov, inžinierov, spisovateľov, vývojárov... jednoducho ambicióznych mladých ľudí, ktorí chceli od života niečo viac, čo im ich mentori dopomáhali dosiahnuť. Inšpirovali ma. Tak som sa aj ja väčšmi pustila do akcie, hoci len v menších rozmeroch. Predsa len sama vidím zmenu k lepšiemu, ktorú vo mne TalentGuide a moja mentorka Zuzka vyvolali. Bez pochýb odporúčam ďalej. Tých deväť mesiacov TalentGuidu dosiaľ patrí k najproduktívnejším v mojom živote.                                                                       Katarína Minčičová, 3.AG

   

 • Zamysli sa TY, ako zlepšiť TVOJE okolie a zapoj sa do Eurofondue 2019!

  Štyria študenti triedy 3.AG, Patrícia Nosálová, Aneta Gičová, Kristína Majcherová a Šimon Čop, sa zapojili do súťaže Eurofondue 2019. Je to súťaž, v ktorej musia mladí rozmýšľať o zveľadení svojho okolia a vyhotoviť aj konkrétny projekt. Naši študenti sa zapojili s projektom Jazdecké ihrisko. Porotu zaujal natoľko, že sa naša škola dostala medzi dvanásť najlepších a zúčastnili sme sa na workshopoch (15. 2. 2019) v Košiciach na pôde tamojšej Technickej univerzity (TUKE). Kvarteto študentov pod vedením pani učiteľky Andrey Gičovej má šancu postúpiť do finále, kde bude musieť svoj projekt obhájiť pred porotou. Hlavnou výhrou bude pre najlepší projekt týždňový zájazd do Štrasburgu.

 • Duchovná obnova 1.AG

  V dňoch 12. - 13. 2. 2019 sme strávili na duchovnej obnove vo Vysokej nad Uhom v  Pastoračnom centre Anky Kolesárovej. Duchovný otec Pavol Hudák a otec Tomáš si pre nás pripravili prednášky na tému vzťahy a láska. Našli sme miesto pokoja, modlitby a veľa životných právd a povzbudení. Navštívili sme hrob blahoslovenej Anky a relikviár v tvare srdca v kostole. Anka Kolesárová - mučeníčka čistoty, oroduj za nás.

 • Naši študenti v rámci programu Erasmus + na návšteve v Katalánsku

  Cirkevné gymnázium sv. Cyrila a Metoda v Snine už niekoľko rokov organizuje výmenné pobyty s partnerskými školami z rôznych krajín Európy. V šk. roku 2018/2019 sme uspeli aj s projektom Highway to health v rámci programu Erazmus + a tým dávame možnosť ďalším študentom spoznávať rôzne európske krajiny a kultúry. Celý projekt je financovaný z fondov Európskej únie.

  V sobotu 19. 1. sme sa 8 študenti a 3 učitelia vydali na cestu do Katalánska, kde nás čakal týždeň plný zábavy, dobrodružstiev a čas strávený s novými priateľmi. Cez Budapešť a Barcelonu sme sa dostali do mesta Vic, kde nás už netrpezlivo očakávali naši hostitelia. Hlavný program sa odohrával v mestečku Manlleu na pôde našej partnerskej školy. Počas celého pobytu sme sa venovali aktivitám zameraným na zdravý životný štýl. Všetky aktivity a workshopy sme absolvovali v malých skupinkách, v ktorých sme museli komunikovať v anglickom jazyku. Absolvovali sme aj 5 km beh a niektorým z nás dal riadne zabrať. No najviac sme sa tešili na prehliadku miest Girona a Barcelona. Prekrásna Barcelona nás privítala slnečným počasím a jarnými teplotami. V rámci citytour sme navštívili olympijské múzeum na vrchu Montjuic, historické centrum mesta, park Guell a slávnu katedrálu Sagrada Familia.

  Počas tohto prvého stretnutia sme vytvorili skvelé medzinárodné partnerstvo so školami zo Španielska, Grécka, Nemecka a Belgicka. V projekte pokračujeme v máji tohto roku, keď privítame delegácie z týchto krajín u nás v Snine.

  Prvý deň – cesta a rodina

  V sobotu večer sme sa vydali na našu cestu. Vyrazili sme vlakom zo Sniny do Košíc. V Košiciach nás čakal transport do Budapešti. V skorých ranných hodinách sme odlietali do Barcelony. Odtiaľ sme sa vlakom dostali do mesta Vic, kde na nás už čakali rodiny. Vzali si nás domov do Manlleu. Tam sme sa všetci zoznámili a strávili pekný čas v ich domácnostiach. Večer sme sa spoločne stretli, oboznámili sa s novými miestami a spoznali nových ľudí. Tento deň sme zakončili večerou v pizzerii.    

  Druhý deň - zoznamovanie

  Tento deň bol veľmi zaujímavý. Po príchode do školy sme sa všetci usadili do miestnosti, v ktorej sme prezentovali naše školské videá. Naše video dosiahlo veľký úspech, a tak sme boli všetci veľmi radi 🙂.
  Potom nám naši kamaráti Katalánci predstavili svoju školu a vyučovacie miestnosti. Katalánsky školský systém je zvláštny a hodiny tiež, preto to bolo veľmi zaujímavé 😉.

  Po prehliadke školy sme sa všetci premiestnili do telocvične, v ktorej sme sa všetci pekne predstavili a povedali si niečo o nás.
  Ďalej nasledovala uvítacia ceremónia a oficiálny vstup do nášho projektu. A ten sme začali spievaním piesne High way to health spolu s orchestrom, ktorí tvorili naši katalánski kamaráti 🙂.

  Po rôznych aktivitách sme sa išli naobedovať a vrátili sme sa do školy, kde nás už čakali ďalšie spoločné aktivity na školskom dvore 🙂.
  Bola tam veľká sranda a všetci sme sa zabavili pri rôznych hrách. Potom sme už išli k svojim hosťujúcim rodinám na večeru a neskôr s kamarátmi niekam do mesta 😉.
  Toto bol náš druhý deň ktorý, bol plný zábavy a spoznávania nových ľudí 😀.

  Tretí deň - šport

  Ráno sme stretli v športovom centre. Asi dve hodiny sme mali športové aktivity. Zaujal ma futbal, ktorý sme hrali rukami a taktiež hra, ktorá sa podobá hokejbalu, len sme ju hrali s inými hokejkami a loptičkou. Potom sme mali pauzu a išli na bežeckú dráhu, kde sme behali 5-kilometrovú trasu. Potom sme mali obed. Poobede sme všetci išli do školy, kde sme v dvojiciach vyrábali svojho “maskota” v počítačovom programe. Vyhlásenie najlepšieho maskota bolo v piatok večer na rozlúčkovej párty. Potom po škole sme sa všetci rozišli do svojich domovov a trávili sme voľný čas s rodinou :)

  Štvrtý deň - Girona

  Štvrtok sa začal ako každý iný deň v Španielsku. Vstali sme asi o ôsmej ráno, naraňajkovali sme sa a išli ku škole. Tam nás už čakal veľký autobus, ktorý nás mal odviesť k nejakým ruinám. Po vystúpení z autobusu som si všimol krásny výhľad na more. Najprv sme vyšli na kopec, kde sme hrali tradičné grécke hry . Potom sme zapálili olympijský oheň. Odfotil som nespočetné množstvo fotiek 😊.  Neskôr sme sa presunuli k ruinám starovekého mesta Empurion. Po prehliadke ruín sme prišli k autobusu a ten nás odviezol do Girony, prekrásneho katalánskeho mesta. Bolo tam fajn.

  Piaty deň - Vic

  V piatok ráno sme autobusom vyrazili do susedného mesta Vic, ktoré má približne 40 000 obyvateľov. Zašli sme do miestneho „kultúrneho centra“, kde sme si pozreli video o tomto meste. Navštívili sme aj miestny kostol a rôzne pamiatky. Potom sme mali rozchod. Po dvoch hodinách sme sa zhromaždili uprostred námestia, kde každý odprezentoval jednu hru zo svojej krajiny, ktorú sme potom hrali.
  Po príchode späť do Manlleu sme mali voľno. Takže sme nešli do školy a mohli sme ísť napríklad von alebo oddychovať doma.
  Večer sa konala rozlúčková párty, na ktorej sa viac jedlo ako tancovalo. Na konci sa všetky školy oficiálne rozlúčili.

  Šiesty deň - Barcelona

  Sobota, naše posledné ráno s „náhradnými" rodinami, ktoré nám už stihli prirásť k srdcu. Posledný deň prebiehal zhruba takto. Dobalili sme si posledné veci, rozlúčili sa s rodinou a vydali sa na cestu na stanicu. Pri rozlúčke padli aj slzičky. Potom sme sa už bez našich sprievodcov odobrali vlakom do Barcelony spoznávať krásy tohto mesta. Ako prvé sme navštívili Ciutadella Park a ďalej sme pokračovali mestom až k veľtrhu z názvom Mercado de La Boqueria. Navštívili sme aj krásnu pláž, kde sme sa cítili ako v lete, slnko krásne svietilo, na oblohe ani mráčik. Niektorí sme si užili aj vodu, ale bohužiaľ sme sa nezdržali dlho, pretože sme chceli stihnúť čo najviac. Naše kroky ďalej smerovali mestom až ku Gaudího parku, ktorý bol plný zaujímavých dekoratívnych stavieb pokrytých mozaikami s krásnym panoramatickým výhľadom. Samozrejme sme navštívili aj veľmi známy, ale stále nedostavaný kostol Sagrada Família, kde sme sa na začiatku prehliadky cítili kvôli kontrolám ako na letisku. Vo vnútri to hralo všetkými možnými farbami a ornamentmi a v pozadí nám jemne hrala symfonická hudba, ktorá sa do toho prostredia hodila. Namiesto sprievodcu sme mali slúchadlá s nahrávkou. Táto pamiatka bola v tento deň posledná. Výlet po Barcelone sme zakončili v nákupnom centre.

 • 1. LEAF Day v Košiciach aj s našou účasťou

  Dňa 5. 2. 2019 sa šikovní žiaci kvarty a 8.A zúčastnili podujatia LEAF Day, ktoré sa konalo v Košiciach. Pre študentov bol pripravený workshop s názvom DESIGN THINKING, kde žiakom ukázali, ako sa hľadajú praktické a tvorivé riešenia. Zároveň ich naučili, ako by mohli rozvíjať svoje nápady. Pre učiteľov bol taktiež pripravený program a to workshop ERB UČITEĽA. V priebehu workshopu sa učitelia zamysleli nad poslaním učiteľa vo forme skupinovej práce. Akcie sa zúčastnili aj Peťo Škripko a Biba Kleinová, ktorí vyrozprávali svoj príbeh. Predstavili v ňom vlastné projekty, s ktorými chcú zmeniť svoje okolie. Po skončení tohto programu si mohli žiaci prezrieť aj ďalšie príležitosti, ktoré im ponúkali rôzne združenia – Juventa, DofE, Kolégium A. Neuwirth a iné. (Timea Nacková, kvarta, foto LEAF)

 • Slávnosť sv. Cyrila a Metoda - 14. 2. 2019

  Vo štvrtok 14. 2. 2019 budeme spoločne sláviť sviatok sv. Cyrila a Metoda, kedy si slovanských vierozvestcov pripomína Katolícka cirkev aj západná Európa. Je to deň úmrtia sv. Cyrila.

  Organizácia vyučovania bude upravená nasledovne:

         1. a 2. vyučovacia hodina bude podľa rozvrhu.

         Slávnostná sv. omša bude v kostole Povýšenia sv. Kríža v Snine o 10:00 hod. 

         Po sv. omši sa vyučovanie končí.
         Školská jedáleň nebude v prevádzke.
         Školský klub detí však bude v prevádzke. 

 • Naši študenti pozvaní na výstavu do Európskeho parlamentu

  Na pozvanie europoslankyne Moniky Smolkovej sa dvaja študenti Matúš Komár a Tibor Kalinič zúčastnili rokovania v Európskom parlamente v Bruseli a boli na výstave kultúrného dedičstva východného Slovenska v dňoch od 27. 1. do 1. 2. 2019. Bol to výnimočný zážitok a udalosť nielen pre študentov, ale aj pre našu školu. 

 • Noc pod hviezdami - školský ples 2019

  Tradíciou na našom gymnáziu je školský ples, ktorý sa tento rok uskutočnil už po deviatykrát, 26. januára 2019 v sále SOŠ v Snine. Atmosféru noci pod hviezdami umocnila úžasná výzdoba, o ktorú sa postarali študenti III.AG. Ples otvoril slávnostným príhovorom riaditeľ školy, plesajúcich zabával DJ Robin, o program sa postaral školský folklórny súbor Kacarka a tanečná skupina zo ZUŠ v Snine. Nechýbala ani bohatá tombola a voľba kráľovnej akráľa plesu, ktorými sa stali Patrícia Nosalová a Šimon Čop. Všetkým ďakujeme za účasť. S kým sa uvidíme o rok?

 • Deň otvorených dverí 2019

Novinky

Kontakt

 • Cirkevná spojená škola
  Švermova 10, 069 01 Snina
 • +421 057 7622361
  +421 911 798 700

Fotogaléria